Powłoka ceramiczna

W dzisiejszych czasach, kiedy producenci postawili na miękkie, wodne, a co za tym idzie podatne na zarysowania lakiery samochodowe, powłoka ceramiczna stała się najtrwalszym i najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia karoserii i utrzymania jej w dobrej kondycji. Ważne jest również to, że wykonanie powłoki ceramicznej jest usługą, którą wykona można w rozsądnym budżecie oraz w stosunkowo krótkim czasie.

Jakie właściwości powłok ceramicznych umożliwiają efekt nowego lakieru?

Po pierwsze – powłoka ceramiczna utwardza lakier, dzięki czemu przeciwdziała jego nadmiernemu rysowaniu się. Jest ona odporna na promieniowanie UV, agresywną chemię, ciężkie warunki atmosferyczne (m. in. zalegającą zimą na drogach sól). Nie musisz się więc już obawia, jak będzie wyglądał Twój samochód po zimie. Powłoka nie tylko wpłynie na wygląd, ale również trwałość lakieru.

Po drugie – po utwardzeniu się na lakierze powłoka ceramiczna tworzy warstwę szkła. Karoseria dzięki temu jest zdecydowanie bardziej szklista, błyszcząca, a kolory wyraźniejsze i żywe. Powłoka podbija głębię koloru i nadaje lakierowi niesamowitej szklistości, charakterystycznej dla nowych samochodów.

Po trzecie – właściwości hydrofobowe powłok ceramicznych zapewniają efekt samoczyszczący. Wszystkie lekkie zabrudzenia są odprowadzane z lakieru razem z wodą – czy to w trakcie deszczu czy podczas bieżącej pielęgnacji. Efekt: samochód o wiele mniej się brudzi, a co za tym idzie utrzymanie go w czystości staje się o wiele szybsze i przyjemniejsze. Wystarczy czysta woda.

Czy istnieje alternatywa dla powłok ceramicznych?

Obecnie jest to najtrwalszy na świecie sposób zabezpieczenia lakieru oraz innych powierzchni. Ich przewaga kryje się w takich właściwościach, jak twardość, gładkość, odporność na zużycie oraz w stosunkowo niewielkim koszcie wykonania. Dlatego powłoka ceramiczna jest częstym wyborem właścicieli zarówno nowych, jak i używanych samochodów, których karoseria została poddana wcześniejszej renowacji lakieru. W każdym z tych wypadków powłoka ceramiczna zwiększy trwałość lakieru, zapobiegając niewielkim zarysowaniom. Poprawi wygląd karoserii nadając jej szklistości i pogłębiając kolor, a dzięki właściwościom hydrofobowym ułatwi codzienną pielęgnację.

W dobie stosowania miękkich, wodnych lakierów powłoka ceramiczna jest doskonałym rozwiązaniem umożliwiającym utrzymanie salonowego wyglądu karoserii przez lata. Dlaczego to ważne? Bo kupujemy oczami, a wygląd lakieru w dużej mierze jest odpowiedzialny za odbiór całego samochodu. Czysty, lśniący, wolny od zarysowań, pięknie pracujący ze światłem lakier podnosi w odbiorze samochód co najmniej o jedną klasę.

Warto jednak pamiętać, aby karoserię swojego samochodu oddawać tylko w ręce profesjonalistów – tak, aby efekt negatywnie nas nie zaskoczył.